Első gyerekes szülőként a baba minden mozdulata és reakciója egy teljesen új élmény. Az interneten persze sok információhoz jutunk, de mégis a saját gyerekünknél felismerni az eltéréseket nagyon nehéz feladat.
Bár 12 éve foglalkozom kisbabák és gyerekek mozgásterápiájával, a saját kislányom mozgásfejlődése rengeteg „aha” élményt hozott magával. Nemcsak pillanatképeket láttam a fejlődéséből, hanem végig kísérhettem a teljes folyamatot. Láttam, hogy változnak a mozdulatai egyik napról a másikra és hogy ugorja meg a következő mozgásminta lépcsőfokát, mely teljesen eltérő a nagykönyvben tanultaktól. Nálunk például kimaradt a bútor mellett lépegetés szakasza. Vett egy nagy levegőt felegyenesedett, megtett egy lépést és óvatosan leguggolt.
Ha szabad (de biztonságos) teret biztosítunk a mozgás számára, akkor a gyerekek ideg-, és izomrendszere fantasztikus változáson mennek keresztül és egy jól koordinált, stabil ugyanakkor rugalmas testmozgás tud kialakulni.
A gyerekek mozgásfejlődése, dinamikája nagyon egyedi lehet. Kivitelezésben és időben is vannak eltérések, de jó, ha tisztában vagyunk a fontosabb mozgásformák(forgás, kúszás, mászás, állás, járás) megjelenési idejével. Erre ad segítséget az alábbi táblázat. Nézd meg, hogy a te kisbabád hol tart a fejlődésben?
Az első hónapokban a legfontosabb feladat az aszimmetria kiszűrése!
Ha azt látjuk, hogy a pici nem tudja középen tartani (gerinc folytatásában) a fejét, ha öltöztetéskor, fürdetéskor nehezített a karok és lábak nyújtása, akkor érdemes a korának megfelelő tornát megkezdeni. Ha 2 héten belül nincs jelentős javulás akkor kérd a szakember segítségét.
A gyerekek csak a ruhájukat növik ki, a feszességet tovább hordozzák
Fontos tudni, hogy a csecsemők és a kisgyermekek csak a ruhájukat növik ki. A szimmetria különbségek, féloldaliságok megmaradnak az életük során, és több mozgásszervi probléma kiinduló pontját képezhetik. Az eltérések életkoronként más és más formában jelenhetnek meg, pl. a csecsemőknél előforduló ferde nyak és törzstartásból serdülőkorban a gerinc tartási hibája alakulhat ki, amely felnőttkorban különböző gerincproblémaként okozhat panaszt.
A csecsemők 4-6 hónapig négy végtagon támaszkodva tudják gyakorolni a váltott kéz és lábmozgást, a mászást. Mászás adja a koordináció alapját, miközben fejlődik a gyerekek térlátása is. Ennek jelentős szerepe van a dyslexia kivédésében, mert amikor lépünk a jobb kezünkkel, akkor a bal szemünkkel is ránézünk. A szem ekkor tanul meg átnézni a test középvonalán. Ezt pedig olvasáskor fogja kamatoztatni, hiszen az olvasott oldal közepén nem fog a szem sort téveszteni. Sortévesztés esetén az olvasott szöveg értelmetlenné válik, így nem motiválja a gyermeket a tanulásra, ehelyett zavarja az órát, a pedagógusok pedig hiperaktivitásra gyanakodnak. Figyeljünk arra, hogy kisbabánk a mozgásfejlődés minden lépcsőfokát végigjárja, így megelőzve a későbbi tanulási és viselkedési nehézségeket.
A következő szempontok szerint mérheted fel kisbabád mozgásait:
Keressük a szimmetriát! Figyeld meg, hogy gyermeked forgatja e mindkét irányba a fejét, fordul jobbra és balra is, kúszó és mászó mozdulataiban használja e mind a négy végtagját.
Keressük a harmóniát? Figyeld meg, hogy gyermeked hogyan kivitelezi a mozdulatokat! Harmonikusnak, természetesnek hatnak a mozgások vagy darabosnak, merevnek, esetlennek tűnnek a mozdulatok?
Tapints meg a kisbabád izomzatát! Az izomtónus eltérések megnehezíthetik az öltöztetést, mozgásokat. Egy feszes izomtónus kifeszül a karunkban. Egy petyhüdt kifolyik a kezünkből azt érezhetjük, hogy a gyermek nem tartja meg magát. Érdemes szakemberhez fordulni, ha kisbabád még 3 hónapos korban sem szeret hason fekve nézelődni!
Vannak e nem oda illő mozdulatok? A reflex eltérések és izomtónusbeli eltérések létrehozhatnak olyan mozdulatokat, melyek láthatóan nem oda illőek, és akadályozzák a harmonikus mozgásokat. Pl. Forgásnál hátra feszíti magát. Négykézláb helyzetben hasra esik. A kéz ujjait támaszkodásnál, négykézláb helyzetben nem tudja teljesen kinyújtani.
Ajánlott szakemberhez fordulni, ha:
1. Ha a mozdulataiban nem találunk egy-egy új elemet már 1 hónapja.
2. Ha a mozgás gyorsasága, dinamikája nem változik.
3. Ha időnként képes egy-egy új mozdulatra, de a „véletlenek” nem válnak állandóvá.
4. Ha a lemaradás már túlságosan nagy, és nem következik a magasabb szintű mozgásminta.
5. Ha a mozgások megjelenésének sorrendje nem megfelelően követik egymást.
Remélem ezek az információk segítséget adnak abban, hogy felfedezd mik a figyelem felkeltő eltérések a mozgásfejlődésben és, hogy mikor érdemes szakemberhez fordulni.
Ha úgy érzed lennének még kérdéseid a kisbabád mozgásfejlődésével kapcsolatban keress bátran! https://www.fizioflow.com/book-online
Comments